Kompresory

Jak vybrat kompresor pro pískování

 

Kompresor je zařízení určené ke stlačování (kompresi) – atmosférického vzduchu. Díky výhodám, které zařízení má, je dnes celkem běžnou součástí v mnoha domácích dílnách, garážích, malých i velkých provozech.

 

comprag_1

 

Mezi základní typy kompresorů patří pístové, šroubové, lamelové – rotační, spirálové a turbokompresory, které se využívají pro těžký průmysl. Základní uvedené rozdíly mezi nimi.

 

 

atlas-copco-air-compressors-500x500_1AtlasCopcoBlockBarePump

Pístový kompresor

  • Nejrozšířenější kompresor využíván převážně v lehkých a středních provozech.

 

  • Jednoduchá konstrukce s nizkými pořizovacími a provozními náklady.

 

 

atlas-copco-sroubovy_1atlas-copco-sroubovy - kopie

Šroubový kompresor

 

  • Pro efektivní zbůsob dodávky stlačeného vzduchu jsou ideálním řešením kompresory šroubové nebo lamelové.
 
  • Výkonný a spolehlivý zdroj stlačeného vzduchu

 

 

HV75RS-regulisana brzina_1Ro-FloCutAway-300x168

Lamelový kompresor

 

  • Pro průmyslové použití v nepřetržitém provozu
 
  • Vyznačují se stabilním výkonem a vysokou spolehlivostí.
 
  • Nízké nároky na údržbu.

 

 

atlas_copco_compressors_1 spiral-kompresor

Spirálový kompresor

 

  • Bezolejový a výkonný spirálový kompresor vhodný převážně v potravinářském průmyslu.
 
  • Nižší energetická náročnost.
 
  • Výkonný zdroj 100% čistého stlačeného vzduchu beze stop oleje.

 

 

 

 

Využití Kompresorů

 

Lakování

Lakování stříkací pistolí pomocí kompresoru je rychlejší než nátěr štětcem a zanechává lepší výsledek. Využívá se převážně na větší plochy nebo v autodílně, kde je nezbytné pro kompletní lakýrnické práce. Stříkací pistole obvykle pracují s velmi nízkým tlakem, přesto spotřebují velké množství vzduchu. Kompresor pro lakování by výkonem na výstupu měl splňovat minimálně požadavek stříkací pistole na spotřebu vzduchu. V opačném případě je třeba počítat s častějšími přestávkami na natlakování tlakové nádoby.

Dílna

V domácích dílnách a autodílnách se kompresory používají k pohánění pneumatického nářadí, jako jsou pneumatická kladiva, utahováky, brusky, vrtačky apod. Foukáním stlačeného vzduchu se čistí povrchy nebo hustí pneumatiky a gumové předměty. V dílně jsou nejčastější 230 V kompresory s tlakovou nádobou. Výkon kompresoru a objem tlakové nádoby by měl odpovídat požadavkům pneumatického nářadí. Na huštění se využívají i malé 12V kompresory, které se napájejí ze zapalovače v autě.

Průmysl

Stlačený vzduch udržuje výrobu v průmyslových provozech širokého zaměření - v automobilkách, cementárnách, slévárnách a jiných výrobách. Kompresory se využijí pro pohon zdvihacích a jiných pneumatických zařízení, plnění vzduchových nádrží a k pohonu automatizovaných činností. Ve stavebnictví pohánějí pneumatické nástroje, jako jsou sbíječky nebo vibrační desky. V průmyslovém provozu jsou vhodným pracovním nástrojem především výkonné a odolné rotační šroubové kompresory, případně kompresory lamelové. V některých případech, kdy není možné pronikání strojového oleje do rozvodů, se i v průmyslu využívají bezolejové kompresory.

Potravinářství

Stlačený vzduch se v potravinářství uplatňuje za účelem přípravy i balení potravinářských produktů. Kompresory jsou v potravinářském průmyslu zahrnuty do mnoha výrobních procesů. Používají se při sušení (ovoce nebo zeleniny), čištění, chlazení a mražení, balení a konzervování nebo jakoukoliv jinou automatizovanou manipulaci v prostředí s přísnými hygienickými podmínkami. Stlačený vzduch se také používá pro čištění potravinových kontejnerů. V pohostinství se jím tlakují nápojové sudy.
Veškerý vzduch z kompresoru musí být pro potravinářské účely naprosto čistý, bez jakýchkoliv pevných částic, vody nebo oleje. Proto se v potravinářství používají výhradně bezolejové kompresory. Díky nízké potřebě údržby a absenci vytékajícího oleje jsou pneumatické systémy preferovány před hydraulickými i v provozech, kde stlačený vzduch nepřijde do přímého kontaktu s potravinami.

 

Něco k historii kompresorů

 

Rychlý vývoj kompresorů nastal po nástupu průmyslové revoluce od poloviny 18. století a od 19. století už se v podstatě datuje historie moderních kompresorů, které se staly důležitým prvkem mnoha průmyslových zařízení. Začátkem 20. století vznikly první rotační lamelové kompresory. Byla to ovšem hlučná zařízení s malými přetlaky a nízkou účinností kvůli nedostatečné vnitřní těsnosti. K jejich zdokonalení došlo až v 50. letech minulého století. V roce 1957 přišel první sériově vyráběný šroubový kompresor, a 70. léta přinesla jeho patentovaný revoluční asymetrický profil, který je v moderních podobách používán dodnes.

 

Servis a náhradní díly

Každý kompresor si zaslouží perfektní údržbu a patřičný servis.

783816015199409

 

Vaše výroba a provoz firmy je na prvním místě.


Bez funkčního kompresoru nemáte potřebný stlačený vzduch. Je proto extrémně důležité věnovat kompresoru patřičnou péči. U kompresorů Comprag máme připravena veškerá řešení pro spolehlivý provoz!

 

Jedno píst kunda prašivá Kompresor A nádrž

 

comprag

Naše společnost nabízí profesionální pístové, šroubové kompresory a příslušenství pro úpravu stlačeného vzduchu od německého výrobce Comprag.

 

Kompresory Comprag vynikají spolehlivostí a dlouhou životností a nízkými servisními a provozními náklady.

 Wikipedie: Kompresor